Translate

niedziela, 9 sierpnia 2015

McFarland, USA



"McFarland, USA" z Kevinem Costnerem w roli głównej, to film oparty na prawdziwej historii pewnego małego rolniczego miasteczka w Kaliforni w hrabstwie Kern.
Ludność tego miasteczka głównie składa się z migrujących, ciężko pracujących pracowników najemnych. Dzieci tam rozpoczynają pracę na polach wraz z rodzicami gdy tylko wzejdzie słońce, później biegną do szkoły, by po zakończeniu lekcji wrócić ponownie na pole do pracy. A jednak pomimo ciężkich warunków dzieciaki z tego miasteczka pod okiem mocno zaangażowanego trenera White zdobywają mistrzostwo stanu w biegach przełajowych.

PRAWDZIWA HISTORIA




Kevin Costner i Jim White


Tak na prawdę trener Jim White, nigdy nie został z żadnej szkoły wyrzucony, tak jak ukazuje to hollywoodzka wersja, w McFarland School trener rozpoczął pracę jako nauczyciel w 1964 roku zaraz po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Pepperdine. W 1980 roku ponownie uruchomił program lekkoatletyczny w szkole i rozpoczął treningi zespołu country cross zdobywając mistrzostwo stanu w 1987 roku. Odszedł na emeryturę w 2003 roku po 23 latach trenowania chłopców Cross Country i zdobyciu 9 tytułów mistrzów stanu.

liceum w McFarland


Jego drużyna składała się z 7 chłopców dla których bieganie stało się przepustką do lepszej przyszłości. Zarówno zawodnikom jak i trenerowi nie było łatwo i wszyscy wykazywali się wręcz nadludzką siłą i hartem ducha by osiągnąć kolejne cele. Trener wspierał ich na każdej płaszczyźnie i walczył o nich jak lew. Jak trzeba było karmił, ubierał czy też zabierał do kościoła. Trzech z jego zawodników to byli bracia Diaz, których matka tak jak to było ukazane w filmie była przeciwna ich udziałowi w tym projekcie. Później wyraziła zgodę jednakże pod warunkiem, iż będą jednocześnie pracowali na polu. Zdarzało się iż trener pomagał chłopcom w pracy w polu aby zyskać czas na ich treningi. Zapłacił także z własnej kieszeni za nowe buty i odzież dla zespołu. Był także ich wsparciem duchowym, co ukazuje scena na moście. Rzeczywiście Tomas Valles udał się na wiadukt nad drogą 99 w nocy gdy doszło do awantury w jego domu i jak sam mówił "Stałem tam. Nie chciałem wracać do domu. Nie mogę powiedzieć, że chciałem skoczyć, ale myślałem o moim życiu i dlaczego niektórzy ludzie skaczą. Nagle zobaczyłem reflektory i to był trener" - rozmawiali wtedy o jego trudnościach w domu.

Jim i Cheryl White


"Te dzieci są jak nasze własne dzieci i wnuki", mówi jego żona Cheryl, który niestrudzenie wspierała męża w jego wysiłkach treningowych na przestrzeni lat.

Scena wyjazdu nad ocean ukazana w filmie nie do końca pokrywa się z rzeczywistością, jednakże taki wyjazd rzeczywiście miał miejsce. Trener White w sezonie 1985 wziął zarówno drużynę chłopców jak i dziewcząt na plażę w Cayucos. Dla wielu z tych dziciaków rzeczywiście był to pierwszy raz gdy mogli zobaczyć ocean.


wyjazd nad ocean

Cała siódemka z drużyny, dostała się na studia i powróciła do McFarland.


Thomas Valles w filmie i w rzeczywistości

1. Thomas Valles - ukończył Uniwersytet Sequoias, pracował jako trenerem w gimnazjum w McFarland, aktualnie pracuje jako oficer w więzieniu Kern Valley State i wraz z Danym Diaz trenują dzieci.
Dany Diaz w filmie i w rzeczywistości

2. Dany Diaz (który nigdy nie miał problemów z nadwagą ale rzeczywiście był 7 zawodnikiem) ukończył Uniwersytet Fresno i pracuje jako opiekun w liceum w McFarland. Jest głównym wiceprezesem programu kształcenia North Kern State Prison


Damacio Daiz - w filmie i rzeczywistości

3. Damacio Diaz - biegał w drużynie Uniwersytetu Sequoias i jest oficerem policji

David Diaz w filmie i w rzeczywistości

4. David Diaz - ukończył Uniwersytet Fresno i jest dyrektorem Parku Rozrywki w McFarland


Każdy z braci Diaz dodatkowo posiada ziemię.

Johnny Sameniego w filmie i w rzeczywistości

5. Johnny Sameniego - ukończył Uniwersytet Bakersfield i uczy teraz w Gimnazjum w McFarland


Victor Puentes - w filmie i w rzeczywistości

6. Victor Puentes - dostał stypendium z Politechniki Kalifornia. Uczęszczał na Uniwersytet przez dwa lata lecz jak sam tłumaczy musiał zrezygnować, bo nie mieli wystarczająco dużo pieniędzy aby kontynuować gdy jego matka zachorowała. Walczył z uzależnieniem od narkotyków i odsiedział wyrok w więzieniu. Teraz jest już "czysty" i pracuje w McFarland na 220-hektarowej plantacji, gdzie pomaga przy uprawie migdałów.


Jose Cardenas w filmie i w rzeczywistości

7. Jose Cardenas - pisał dla Los Angele Times - obecnie jako sierżant służy w Armii Amerykańskiej, mieszka w Virginia Beach, VA. wraz z żoną i córką.


Zdjęcia do filmu były kręcone w McFarland i okolicach. Ekpia spędziła tam 10 dni.

Prawdziwa historia tego miejsca jest jednak znacznie głębsza i ciemniejsza, niż ukazuje to film. Miasto to w latach 80 było pogrążone w smutku i rozpaczy, ponieważ w tej niewielkiej 6500 tysięcznej populacji utworzyła się spora lista zgodnów związanych z katastrofalnymi wypadkami oraz zwiększająca się aktywnością gangów.
Na tą liste składała się między innymi śmierć trenera piłki nożnej, wypadek samochodowy w 1987 roku, w którym zginęło sześciu nastolatków, śmierć dwóch zawodniczek żeńskiej drużyny biegaczy, które zostały potrącone przez samochód na poboczu drogi.
W 1986 roku mistrzostwa w Hart Park miały miejsce dwa i pół tygodnia po śmierci koleżanek.Ta tragedia nie jest częścią filmu, ale zespół był, oczywiście w żałobie i wydarzenia te na pewno miały głęboki wpływ z chłopców z drużyny.








www.johnhartephoto.wordpress.com
www.historyvshollywood.com
www.runnersworld.com
www.latimes.com
www.insidecdcr.ca.gov
www.people.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz